Specijalna bolnica „Merkur“ u Vrnjačkoj Banji re-organizovala je svoje resurse za rad u režimu korona bolnice, uz striktno poštovanje mera koje preporučuje struka
Shodno odluci Kriznog štaba za suzbijanje Kovida-19, Merkur je počeo da prima novoobolele od korona virusa sa blažom kliničkom slikom, i to zdravstvene radnike, pripadnike policije i vojske, koji su inficirani u toku obavljanja svojih radnih obaveza.
„Kod nas su smešteni zdravstveni radnici, policajci i vojnici iz Raškog, Zlatiborskog, Moravičkog, Šumadijskog i Resavskog okruga i sa Kosova i Metohije. Naši lekari, sestre i drugo osoblje, koji će brinuti o ovim obolelim, prethodno, su prošli edukaciju kako da deluju u ovoj situaciji“, rekao je dr Dejan Stanojević, direktor Merkura.

U dogovoru sa Vladom i Ministarstvom zdravlja prvi pacijenti oboleli od virusa korona stigli su najpre u Nišku Banju i Banju Koviljaču, a zatim u Merkur, gde će biti lečeno 120 pacijenata. Upućivanje se vrši po teritorijalnom principu, preko Zavoda za javno zdravlje.
“Svi pacijenti su u jednokrevetnim sobama i koriste restoran za ručak, dok su im sve ostale prostorije nedostupne. Nadam se disciplini i odgovornosti pacijenata i osoblja, tako da u narednih nekoliko nedelja uspešno obavimo zadatak koji je pred nama”, rekao je dr Stanojević. „Planirano je da svaki pacijent bude u svojoj sobi, kako bi se ostvarilo što manje kontakata. Zato je i broj pacijenta smanjen na trećinu, iako je kapacitet 350 mesta“.
Trenutno je u „crvenoj zoni“ angažovano oko 60 zaposlenih, koji rade u timovima po smenama od šest sati, i to pet timova po tri lekara sa šest sestara i pet timova sa po tri konobara i dve spremačice. Osmišljeni su putevi za medicinsko osoblje, pomoćno osoblje i pacijente, a postoji i poseban ulaz za ostale koji ne dolaze u kontakt sa pacijentima. Angažovano medicinsko i nemedicinsko osoblje prethodno je prošlo maksimalnu obuku i radi pod kompletnom opremom za punu zaštitu, da bi se onemogućilo zaražavanje zaposlenih.
“U saradnji sa epidemiolozima Kriznog štaba iz Kraljeva, napravljeni su crveni i zeleni putevi, između kojih apsolutno ne može biti kontakata. Pored timova u crvenoj zoni, u zelenoj zoni su kuvari, magacioneri i svi ostali, koji su takođe obučeni “, kaže Stanojević. „Kada prođe epidemija, celokupan prostor će biti dezinfikovan prema svim propisima, tako da će Merkur ponovo biti spreman za goste koji dolaze u Vrnjačku Banju radi odmora i uživanja“.
Inače, Specijalna bolnica „Merkur“ zatvorila je svoje smeštajne kapacitete nakon donošenja odluke o vanrednom stanju, u martu 2020. Ovakva mera donešena je jer je misija Merkura da, kao državna medicinska ustanova, vodi računa o zdravlju i dobrobiti građana i zaposlenih.