Lečenje dijabetesa na daljinu
Beograd 09. novembar Tim Specijalne bolnice Merkur koji je angažovan na realizaciji EU projekata, posetio je kabinet dr Danijele Urošević, pomoćnika Ministarstva zdravlja za evropske integracije i međunarodnu saradnju. Tema sastanka bio je pilot projekat koji se trenutno realizuje u Merkuru kao deo aktivnosti EU projekta SI4CARE, a odnosi se na lečenje dijabetesa na daljinu kao i nastavak ovog projekta u budućnosti.
SI4CARE projekat, usmeren je na socijalne inovacije i unapređenje kvaliteta života starih osoba u Jadransko-Jonskoj regiji. Projekat implementira inovativne procedure rada u zdravstvenoj nezi sa ciljem da podstakne zaposlene u zdravstvenom sektoru i motiviše na stvaranje novih ideja i procesa rada. Projekat je podržan od Interreg ADRION programa, finansiranog iz Evropskog fonda za regionalni razvoj i IPA II fonda, sa budžetom od 2,3 miliona evra. SI4CARE je počeo u decembru 2020. i završiće se u maju 2023. godine.

Miodrag Miljković koordinator projekta SI4CARE za Srbiju, u cilju prezentovanja rezultata pilot projekta izneo je trenutne rezultate koji ukazuju na nivo uspešnosti projekta kako za pacijente tako i za Merkur kao instituciju koja ga je realizovala.
„U našem projektu trenutno učestvuje 48 pacijenata iz cele Srbije, koji su u anketi izrazili zadovoljstvo što mogu kontaktirati sa lekarima i nakon povratka kući i dobiti adekvatne savete ili terapiju putem mobilnog telefona“, izneo je Miljković na sastanku. „ Rezutati ovog projekta ukazuju da među pacijentima obolelim od dijabetesa postoji interesovanje da sa lekarma iz Merkura budu u kontaktu i nakon odlaska kući i na taj način drže svoju bolest pod kontrolom”, dodao je Miljković.

Ministarstvo zdravlja kao pridruženi partner na projektu SI4CARE značajna je porška Merkuru tokom svih sprovedenih aktivnosti i održava sve relevantne institucije Republike Srbije u toku sa ovim projektom.
“Nacionalni akcioni plan za Srbiju projekta Si4Care predviđa i nastavak pilota u Merkuru, koji će pomoći u priprremi institucionalnog i pravnog okvira za uvođenje telemedicine u Srbiji, a ovi rezultati biće odlična osnova za taj projekat “, izjavila je pomoćnik Ministra dr Danijela Urošević.
Važni rezultati pilot projekta u Merkuru su razbijanje predrasuda o korišćenju telemedicine među lekarima, kao i razvijanje svesti kod pacijenata, posebno dijabetičara, o upotrebi telemedicine za daljinsko upravljanje zdravljem, jedan je od zaključka sa sastanka.
Sastanak je završen sa predlogom dalje saradnje uz definisanje zajedničnih ciljeva i planskih aktivnosti u budućnosti koje će biti osnov za uvođenje telemedicine u lečenju dijabetesa u zdravstveni sistem Republike Srbije.