Socijalne inovacije za unapređenje kvaliteta života starih
Na štandu Specijalne bolnice Merkur drugog dana Sajma turizma u Beogradu, održana je promocija projekta SI4CARE. Projekat SI4CARE – Društvene inovacije za integrisanu zdravstvenu zaštitu starije populacije u regionu ADRION – podržan je od strane Interreg ADRION programa, finansiranog iz Evropskog fonda za regionalni razvoj i IPA II fonda. Sa budžetom od 2,3 miliona evra, projekat ima za cilj da doprinese stvaranju transnacionalnog ekosistema za društvene inovacije u integrisanim zdravstvenim uslugama za starije stanovništvo širom ADRION zemalja. SI4CARE je počeo u decembru 2020. i završiće se u maju 2023. godine.
Između 10 partnera iz osam zemalja, Specijalna bolnica Merkur iz Vrnjačke Banje jedini je partner iz Srbije koji je uključen u projekat SI4CARe, uz podršku Ministarstva zdravlja i Ministarstva za rad, socijalna i boračka pitanja.
Na početku promotivnog skupa, prisutnima se obratio dr sci. med. Dejan Stanojević, direktor Specijalne bolnice Merkur koji je predstavio pilot projekat koji uvodi telemedicinu u srpske banje.

„Učešćem u ovom projektu mi se obraćamo starijoj populaciji, osobama koje su takođe gosti Merkura. Posmatrajući ranija iskustva kolega, ono što je za nas važno je da ovaj projekat bude održiv i da na osnovu rezultata pilota koji se trenutno realizuje u Merkuru uspemo da animiramo Ministarstvo zdravlja i Fond zdravstva da on postane nacionalni projekat“, izjavio je dr Stanojević. „Telemedicina je u svetu već zastupljena a mi pokušavamo da je implementiramo na nekoliko nivoa u zdravstvo i socijalni program. Očekujem da tokom naredne godine na osnovu iskustva iz ovog projekta i uz razvoj novih tehnologija uspemo da motivišemo Ministarstvo zdravlja i Fond zdravstva, da razvijemo novi projekat koji ćemo uneti u budžet zdravstva Republike Srbije“, dodao je direktor Stanojević.
Dr Vlado Dimovski, profesor Univerziteta u Ljubljani, koji je vodeći partner na ovom projektu izrazio je svoje zadovoljstvo zbog učešća na sajamskoj promociji i prisutnim gostima i medijima predstavio projekat SI4CARE.
„Ovo je veliki projekat koji ima više ciljeva a jedan od glavnih je da u Adria regiji identifikujemo različite prakse i politike, da učimo jedni od drugih da bi napravili jedan bolji ekosistem i svi zajedno pomognemo starim ljudima koji imaju različite bolesti, suočavaju se sa samoćom i drugim problemima. Na osnovu status quo analize utvrdili smo da postoje različite prakse, ali i dalje postoje brojni izazovi. Očekujem da će ovaj projekat ponuditi čitav dijapazon novih mogućnosti, znanja i saznanja o vidovima kako poboljšati život i rad starijim osobama. Nama je svima neminovno da ćemo stariti, ali budimo takvi da sva znanja koja imamo medicinska, socijalna, ekonomska iskoristimo da nađemo model za poboljšanje kvaliteta života u starosti.


Slađana Čabrić, viši savetnik u sektoru za socijalnu zaštitu istakla je značaj učešća Ministarstva za rad i drugih stejkholdera u projektu: „Rezultati ovog projekta će za nas biti značajni u pogledu analize potreba starih ljudi i ukazati koliko je značajan integrativni pristup u njihovoj zaštiti. Ono što su ciljevi Ministarstva je da se strategijom deinstitunacionalizacije razviju usluge u zajednici koje su socio-zdravstvenog karaktera. Ovaj projekat ukazuje na to koliko je važno da razumemo stare ljude i da budemo prisutni i blizu njihovih potreba. Ovakav model napredne brige kroz telemedicinu, sprečava institucionalno zbrinjavanje starih koje oni često izbegavaju i ne prihvataju. To je i cilj deinstitucionalizacije a nadamo se i buduće nacionalne strategije za stare kojoj ćemo težiti. „
Miodrag Miljković, koordinator projekta u Srbiji zahvalio se svim institucijama na saradnji i istakao: „U ovom trenutku mi smo u trećem periodu realizacije projekta od ukupno pet. Do sada su uspešno kompletirane aktivnosti koje se odnose na analizu trenutnog stanja zdravstvene nege starih lica, identifikaciju prepreka i definisanje željenog stanja u Srbiji. Nakon uvida u najnovije primere dobre prakse iz okruženja i Evropske Unije, izabrana je Telemedicina, kao tema pilot-projekta koji će se sprovoditi u Merkuru i čija će se iskustva pretočiti u kasnije politike, kako bi se starim licima u Srbiji poboljšali uslovi lečenja.”

Miljković je pročitao pismo Danijele Urošević, pomoćnika Ministra zdravlja koja je toga dana bila sprečena da prisustvuje događaju: „Danas, kada se pilot u Merkuru realizuje po definisanoj proceduri, glavni fokus Ministarstva zdravlja u projektu SI4Care je rad na Transnacionalnoj strategiji i Nacionalnom akcionom planu za Srbiju. Zakon o zdravstvenoj zaštiti Republike Srbije definiše zdravstvenu zaštitu, kao organizovanu i sveobuhvatnu delatnost društva, sa ciljem ostvarivanja najvišeg mogućeg nivoa očuvanja i unapređenja zdravlja građana, a projekat Si4Care pomaže da u Srbji ostvarimo upravo ove ciljeve.”
Događaju su prisustvovali predstavnici Crvenog krsta Srbije i Gradskog zavoda za javno zdravlje kao institucije koje podržavaju i direktno se uključuju u SI4CARE projekat.
Promotivni događaj protekao je uz veliko interesovanje medija i prisustvo dve nacionalne televizije.