Specijalna bolnica Merkur je još avgusta 2008. godine postala prvi Nacionalni edukativni centar za obolele od šećerne bolesti na insulinskoj terapiji i ujedno prva ustanova takvog tipa u ovom delu Evrope.
Edukaciju osoba obolelih od dijabetesa u Specijalnoj bolnici Merkur, koja traje 10 dana, finansira Republilčki fond za zdravstveno osiguranje.
Važan cilj programa edukacije jeste da se na vreme otkriju komplikacije šećerne bolesti, prevencija, kao i pravovremeno uključivanje na insulino terapiju za pacijente na tabletama. Tokom petodnevne edukacije pacijenti stiču znanja o pravilnoj ishrani, načinu primene terapije i neophodnim fizičkim aktivnostima, imaju obuku za samokontrolu šećera, a stiču i druga znanja i iskustva koja im mogu pomoci da nauče da žive kvalitetno sa svojom bolešću i kako da sa takvim zdravim režimom i nastave.
Proces edukacije obuhvata edukaciju, dijagnostiku, terapiju, pravilnu ishranu i fizičku aktivnost i prilagođen je svakom pacijentu ponaosob.
Svaki pacijent dobija aparat za samokontrolu glikemija, zatim se vrši praktična obuka o korišćenju glukometra i ukazivanje na moguće greške, obuka o pravilnoj pripremi i upotrebi pen-brizgalica, pravilnoj aplikaciji insulina, mestima davanja, korišćenju test traka za glikozuriju i ketonuriju, uz davanje uputstava o postupcima pri hiperglikemijskim stanjima, pomoć pri sprovođenju programa.
Prednost jednog ovakvog Nacionalnog centra je što se edukacija, prevencija i lečenje obolelih od šećerne bolesti sprovodi na jednom mestu pod svakodnevnom kontrolom, u relativno kratkom vremenskom roku i uz timski rad različitih specijalnosti. Pre svega, poakazlo se da ovakav način edukacije, kako u svetu tako i kod nas, daje najbolje rezultate.
Na osnovu dosadašnje analize, od avgusta 2008. godine, pomenuti program je koristilo 36.980 osiguranika Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje. Od toga 34.146 insulinozavisnih pacijenata i 2.834 pacijenata na terapiji tabletama.
Ohrabruje podatak da je kod 3,24 odsto ovih pacijenata isključena insulinska terapija, da je kod 70 odsto poboljšana glikoregulacija, a kod 25 odsto pacijenata korigovana doza insulina!

