Присутним лекарима презентован је пилот који се реализује у Меркуру „Контрола здравља дијабетичара телемедицином“
Врњачка Бања, 23. Октобра 2022. године – Другог дана Националног симпозијума „Шећерна болест 2022: новине и изазови”, који је одржан од 21. до 23. октобра у Врњачкој Бањи уз учешће 250 лекара из целе Србије, презентован је ЕУ пројекат SI4CARE. Сесија „Превенција типа 2 дијабетеса – нове могућности“, чији је модератор био академик професор др Небојша Лалић, завршена је презентацијом потпуно новог приступа лечењу дијебетеса, који се експериментално реализује у Меркуру.
Лекарима на конгресу у Врњачкој Бањи обратио се др Владо Димовски, професор Универзитета у Љубљани, који је координатор пројекта и представио SI4CARE на нивоу конзорцијума.
“Врло смо задовољни резултатима, свих 10 партнера на пројекту, који су остварили одличне резултате у 7 земаља Јадранско-јонске регије. У оквиру пројекта радимо на различитим пољима, од деменције у Атини, преко мобилности старачких домова у Љубљани, па до телемедицине у Меркуру. Циљ пројекта је да заједно учимо једни од других и преносимо нова сазнања до којих је дошао сваки од партнера”, изјавио је проф. Димовски. „Меркур се у овом пројекту представио као партнер који ефикасно и ажурно реализује ЕУ стандарде у Србији, због чега управо радимо на припреми нових ЕУ пројекта са којима ћемо као конзорцијум да конкуришемо за средства Европске Комисије“.
Др Данијела Урошевић, помоћник министра здравља у Сектору за европске интеграције и међународну сарадњу, у онлине укључењу представила је сарадњу Министарства и Меркура, као и значај реализације оваквог пројекта за унапређење здравственог система Србије.
„Овај пројекат, који Министарство ради заједно са Меркуром већ неко време, апсолутно је у складу са нашим путем ка Европској Унији. Министарство здравља као придружени партнер на пројекту укључује, информише и одржава све релевантне институције Републике Србије у току са овим пројектом. Меркур као наш Национални центар за дијабетес који годишње прими више од 10.000 пацијената је право место за почетак увођења телемедицине у лечењу пацијената оболелих од дијабетеса“, изјавила је госпођа Урошевић. „Национални акциони план за Србију пројекта Си4Царе предвиђа и наставак пилота у Меркуру, који ће помоћи у прирпреми институционалног и правног оквира за увођење телемедицине у Србији“.
У име Специјалне болнице Меркур, Миодраг Миљковић координатор пројекта SI4CARE за Србију, представио је пилот пројекат који се реализује у Меркуру и уводи телемедицину у лечење дијабетеса. „У нашем пројекту тренутно учествује 48 пацијената из целе Србије, који су у анкети изразили задовољство што могу контактирати са лекарима и након повратка кући и добити адекватне савете или терапију путем мобилног телефона“, изнео је Миљковић. „Важни резултати пројекта су разбијање предрасуда о коришćењу телемедицине међу лекарима, као и развијање свести код пацијената, посебно дијабетичара, о употреби телемедицине за даљинско управљање здрављем“.
Овом презентацијом лекари и здравствени радници из Србије упознали су се са концептом и циљевима SI4CARE пројекта, који је усмерен на социјалне иновације и унапређење квалитета живота старих особа у Јадранско-Јонској регији. Пројекат имплементира иновативне процедуре рада у здравственој нези са циљем да подстакне запослене у здравственом сектору и мотивише на стварање нових идеја и процеса рада. Пројекат је подржан од Интеррег АДРИОН програма, финансираног из Европског фонда за регионални развој и ИПА II фонда, са буџетом од 2,3 милиона евра. SI4CARE је почео у децембру 2020. и завршиćе се у мају 2023. године.
Током три дана симпозијума у Врњачкој Бањи еминентни стручњаци из области дијабетологије, одржали су предавања која истичу најновија сазнања о дијабетесу за преко 200 учесника међу којима је највише било изабраних лекара, интерниста, ендокринолога…
Циљ симпозијума је да се дијабетес као обољење сагледа на један мултидисциплинаран и свеобухватан начин, као и презентовање најновијих трендова када је терапија ове болести у питању.